Apartament Contemporan

E fundit, por jo per nga rendesia vjen vilae punuar me nje dashuri te vecante per kliente te vecante. Kur je Interior designer, te projektosh per artiste mund te jete thike me dy presa: duhet te krijosh nje hapesire frymezuese per ta, te kthesh punen tende ne nje veper artite jetueshme. Tualeti dhe kuzhina ku shpenzohen momente intimiteti dhe nevoja shprimordial I ruajta te bardha, thuajse sterile. Per te krijuar ajer , hapesire dhe per te nxitur nje mendje te relaksuar. Ndenjia eshte ajo qe synon testimuloje fantazine dhe deshiren per te krijuar. Trungu I drurit eshte zgavruarne mes dhe I vendoset nje platform qelqi transparent. Krejtesiht tryeze kafeje artizanale. Oxhaku eshte perzgjedhur futurist dhe si element berthame ne kompozim, I varur ne ajer dhe ne mes te ambientit. Karriket duan te japin ndjesine e komisionit ne nje audicion aktrimi, nderkohe qe divani kryesor eshteI madh, blu, I rende dhe kumtues. Kjo lloj rendese e divanit perpihet edhe meshume nga libraria dru e erret vendosur pas tij.  Pikturat jane perzgjedhur ne bashkepunim me klientin.

Apartament Contemporan

Harqe, spirale dhe me shume harqe. Kuzhina ka stil urban me nje miks hollivudi te viteve 60, pra epoka e arte. Bronzi I tryezes se ngrenies perputhet ne nje menyre harmonioze me bardhesin e dhe thjeshtesine e karrikeve dhe te kuzhines. Ndarje vizuale perms pasqyrave harkore dhe I kthehemi ndenjies : Me shume harqe ! Divan I madh blu I erret I cili ne vetvete eshte nje kumtim. Libraria e implementuar si nike ne mur,  sjell nje ngrohtesi diellore permes ngjyresse verdhe. Dhoma e gjumit eshte krejtesisht product I ngjyrave te tokes, nderkohe dhoma e femijeve eshte aq minimaliste sa I le hapesire femijes te shpertheje ne individualitetin e vet pa iu imponuar me stile te forta. Tualeti jep ndjesine e nje sculpture graniti.

Apartament Minimal

Shtepia ne varke ishte fryma qe u mundovate sjell perms elementeve kompozicionale te ketij apartamenti.  Trare te dukshem dekorative druri ne tavan te bardhe, mure te bardha, jasteke me vija horizontale marinaresh. Deri te elementet e rafteve ne mur jane  tuba hekuri te erret per te thirrur ndjesine e industrials perms rehatise. Parketi eshte ngjyre kafe e erret te jape ndjesine e tokes dhe ngrohtesise. Mobiljet ngjyre e celet per te plotesuar kontrastin dhe per most u bere perserites. Pershkak te siperfaqes se vogel te apartamentit, dhoma e gjumit ndahet perms nje vetrate me elemente vertkale dhe horizontale te zinj. Pikturat I qendrojne besnike kompozimit duke u mbajtur monokrom.

Apartament Mid Century

Kur takova klienten e kuptova qe ideimi i apatamentit te saj nuk do ishte I lehte. Me kerkoi qe interior ti jepte ndjesine qe aprtamenti I saj ishte I pafundem vizualisht. Per ta realizuar kete u mbeshteta sigurisht ne ndricim dhe ne material. Ne vini re dyshemeja eshte mermeri e bardhe me nervatura minimale dhe linjat e pllakave jane thuajse te padukshme. Pervecse vizualisht te zgjeron fushepamjen e jep ndjesine e bardhesise dhe pambarueshmerise. Dyshemeja komplementohet nga mure perline druri ngjyre caramel I lehte lidhur shume bukur me nje copez muri kuarzi I florinjte.Mobilimi I ndenjies eshte mbajtur minimal. Ndricimi po ashtu. Vihen re,elemente xhami me korniza te art ate cilat theksjne shkelqimin e ambientit. Kuzhian teresisht e bardhe me mobilim gold. Vlen te permendet shkrirja natyra leqe I behet oxhakut, libraries dhe kuzhines. Dhoma e gjumit te sjell ne dimension te ri. Mermer I erret, fikus lirata gjigand , nje mini poltrone,pasqyre rrethore e praruar dhe mure te gdhendura me kornizime.

Apartament Industrial

Dhoma e gjumit eshte ideuar per nje cift të suksesshem në fushen e biznesit. Deshira per ngjyra vibrante ishte minimale ndaj qasja qe tregova ishte per material qe rezonojne me ngjyrat e tokes. Ngrohtesi japandi per dyshemene perms parketit te celet, plotesuar nga elementete tjera te ngrohta si teksturat e shiltes se vendosur ne menyre asimetrike nen krevat. Materialet  dhe ngjyrat e vetrates dhe dollapit jane  zgjedhur tetilla qe te theksojne nuancat e bezhes kafes dhe grise se kuadratuar imet. Tavani eshte plotesuar me spote minimale dhe ndricuesit I perngjajne henave te vogla.

APARTAMENT NEOKLASIK

Kërkesa: Synimi im në këtë apartament ishte që të projektoja një hapësirë sa moderne dhe të pastër, aq edhe të mbushur plot dritë dhe jetë.

Realizimi: Në realizimin e këtij apartamenti morra si referencë stilin neoklasik, mure të larta me ngjyrë të çelët, dritare të mëdhaja, parket, mure dhe tavane me korniza druri dhe allçie, të gjitha këto elemente që e pasurojnë interierin e banesës. Hapësira moderne kontrastohet nga një oxhak skenik. Një pllakë e madhe mermeri e cila vesh murine dhomës së ndenjes ndërpret monotoninë e mureve të kornizuara, si për të thyer por edhe për të plotësuar stilin neokolasik. Kështu interieri merr një karakter unik dhe vishet me individualitet.

APARTAMENT MODERN

Kërkesa: Të projektoja një banesë me një interier të ngrohtë, të këndshëm, dhe të rehatshëm duke përodrur një stil shumë modern sinë linjat gjeometrike ashtu edhe në materiale. Kjo ishte kërkesa e klientit përkëtë apartamemt.

Realizimi: Vendosa të përdor drurin si elementin kryesore që vesh muret e shtëpisë. Kjo për të lidhur ambjentet me njëra tjetrën dhe për të vendosur një dialog midis tyre. Më shumë se sa thjeshte një element decorative, druri i dha menjëherë një prekje natyrale çdo kthine, duke i mbushur me ngrohtësi dhe dritë.

Këndi më dominues në të gjithë shtëpinë ndodhet në dhomën e ndenjes, si kundërpeshë ndaj hapësirës së madhe. Druri që vesh murin përballë divanit u thye nga një pllakë e madhe mermeri e cila i shton dramaticitet të gjithë dhomës.

Në dhomën e fëmijëve vendosa që veshjen e drurit ta zëvëndësoj me një imazh që duket sikur del nga ndonjë përrallë, për të krijuar një oaz fantazie brenda një shtëpie kudominojnë elementet e tokës.

Apartament Bohemian

Kërkesa: Në projektimin e këtij apartamenti u ndesha me një kërkesë e cila edhe pse në dukje është kontradiktore në fakt është shumë e zakonshme. Klienti kërkonte qëtë realizoja një interior i cili përcjell po aq natyrën urbane sa dhe atë ëndërrimtare të tij. Të shkrija në një projekt të vetëm stilin modern me një prekje elegance bohemiane.

Realizimi:Ishte e qartë që duhet të projektoja një shtëpi plot jetë, e cila estetikisht përkthehejnw një dekor jo konvencional. Ndaj, në dhomën e ndjenjës përdora në formë mbizotëruese ngjyrën jeshile të errët, duke e thyer lehtë me disa detaje lejla. Kjo mbivendosje e fortë ngjyrash I dha një identitet të fortë shtëpisë.

Qasja në dhomën e gjumit ndryshoi. Aty realizova një interier më të lehtë, më pak impenjativ, ku dallojnë ngjyrat neutrale të hapura të cilat i japin dritë dhe ngrohtësi.