Apartament Contemporan

E fundit, por jo per nga rendesia vjen vilae punuar me nje dashuri te vecante per kliente te vecante. Kur je Interior designer, te projektosh per artiste mund te jete thike me dy presa: duhet te krijosh nje hapesire frymezuese per ta, te kthesh punen tende ne nje veper artite jetueshme. Tualeti dhe kuzhina ku shpenzohen momente intimiteti dhe nevoja shprimordial I ruajta te bardha, thuajse sterile. Per te krijuar ajer , hapesire dhe per te nxitur nje mendje te relaksuar. Ndenjia eshte ajo qe synon testimuloje fantazine dhe deshiren per te krijuar. Trungu I drurit eshte zgavruarne mes dhe I vendoset nje platform qelqi transparent. Krejtesiht tryeze kafeje artizanale. Oxhaku eshte perzgjedhur futurist dhe si element berthame ne kompozim, I varur ne ajer dhe ne mes te ambientit. Karriket duan te japin ndjesine e komisionit ne nje audicion aktrimi, nderkohe qe divani kryesor eshteI madh, blu, I rende dhe kumtues. Kjo lloj rendese e divanit perpihet edhe meshume nga libraria dru e erret vendosur pas tij.  Pikturat jane perzgjedhur ne bashkepunim me klientin.

Apartament Contemporan

Harqe, spirale dhe me shume harqe. Kuzhina ka stil urban me nje miks hollivudi te viteve 60, pra epoka e arte. Bronzi I tryezes se ngrenies perputhet ne nje menyre harmonioze me bardhesin e dhe thjeshtesine e karrikeve dhe te kuzhines. Ndarje vizuale perms pasqyrave harkore dhe I kthehemi ndenjies : Me shume harqe ! Divan I madh blu I erret I cili ne vetvete eshte nje kumtim. Libraria e implementuar si nike ne mur,  sjell nje ngrohtesi diellore permes ngjyresse verdhe. Dhoma e gjumit eshte krejtesisht product I ngjyrave te tokes, nderkohe dhoma e femijeve eshte aq minimaliste sa I le hapesire femijes te shpertheje ne individualitetin e vet pa iu imponuar me stile te forta. Tualeti jep ndjesine e nje sculpture graniti.

Apartament Minimal

Shtepia ne varke ishte fryma qe u mundovate sjell perms elementeve kompozicionale te ketij apartamenti.  Trare te dukshem dekorative druri ne tavan te bardhe, mure te bardha, jasteke me vija horizontale marinaresh. Deri te elementet e rafteve ne mur jane  tuba hekuri te erret per te thirrur ndjesine e industrials perms rehatise. Parketi eshte ngjyre kafe e erret te jape ndjesine e tokes dhe ngrohtesise. Mobiljet ngjyre e celet per te plotesuar kontrastin dhe per most u bere perserites. Pershkak te siperfaqes se vogel te apartamentit, dhoma e gjumit ndahet perms nje vetrate me elemente vertkale dhe horizontale te zinj. Pikturat I qendrojne besnike kompozimit duke u mbajtur monokrom.

Apartament Mid Century

Kur takova klienten e kuptova qe ideimi i apatamentit te saj nuk do ishte I lehte. Me kerkoi qe interior ti jepte ndjesine qe aprtamenti I saj ishte I pafundem vizualisht. Per ta realizuar kete u mbeshteta sigurisht ne ndricim dhe ne material. Ne vini re dyshemeja eshte mermeri e bardhe me nervatura minimale dhe linjat e pllakave jane thuajse te padukshme. Pervecse vizualisht te zgjeron fushepamjen e jep ndjesine e bardhesise dhe pambarueshmerise. Dyshemeja komplementohet nga mure perline druri ngjyre caramel I lehte lidhur shume bukur me nje copez muri kuarzi I florinjte.Mobilimi I ndenjies eshte mbajtur minimal. Ndricimi po ashtu. Vihen re,elemente xhami me korniza te art ate cilat theksjne shkelqimin e ambientit. Kuzhian teresisht e bardhe me mobilim gold. Vlen te permendet shkrirja natyra leqe I behet oxhakut, libraries dhe kuzhines. Dhoma e gjumit te sjell ne dimension te ri. Mermer I erret, fikus lirata gjigand , nje mini poltrone,pasqyre rrethore e praruar dhe mure te gdhendura me kornizime.

Apartament Industrial

Dhoma e gjumit eshte ideuar per nje cift të suksesshem në fushen e biznesit. Deshira per ngjyra vibrante ishte minimale ndaj qasja qe tregova ishte per material qe rezonojne me ngjyrat e tokes. Ngrohtesi japandi per dyshemene perms parketit te celet, plotesuar nga elementete tjera te ngrohta si teksturat e shiltes se vendosur ne menyre asimetrike nen krevat. Materialet  dhe ngjyrat e vetrates dhe dollapit jane  zgjedhur tetilla qe te theksojne nuancat e bezhes kafes dhe grise se kuadratuar imet. Tavani eshte plotesuar me spote minimale dhe ndricuesit I perngjajne henave te vogla.

APARTAMENT NEOKLASIK

Kërkesa: Synimi im në këtë apartament ishte që të projektoja një hapësirë sa moderne dhe të pastër, aq edhe të mbushur plot dritë dhe jetë.

Realizimi: Në realizimin e këtij apartamenti morra si referencë stilin neoklasik, mure të larta me ngjyrë të çelët, dritare të mëdhaja, parket, mure dhe tavane me korniza druri dhe allçie, të gjitha këto elemente që e pasurojnë interierin e banesës. Hapësira moderne kontrastohet nga një oxhak skenik. Një pllakë e madhe mermeri e cila vesh murine dhomës së ndenjes ndërpret monotoninë e mureve të kornizuara, si për të thyer por edhe për të plotësuar stilin neokolasik. Kështu interieri merr një karakter unik dhe vishet me individualitet.

APARTAMENT MODERN

Kërkesa: Të projektoja një banesë me një interier të ngrohtë, të këndshëm, dhe të rehatshëm duke përodrur një stil shumë modern sinë linjat gjeometrike ashtu edhe në materiale. Kjo ishte kërkesa e klientit përkëtë apartamemt.

Realizimi: Vendosa të përdor drurin si elementin kryesore që vesh muret e shtëpisë. Kjo për të lidhur ambjentet me njëra tjetrën dhe për të vendosur një dialog midis tyre. Më shumë se sa thjeshte një element decorative, druri i dha menjëherë një prekje natyrale çdo kthine, duke i mbushur me ngrohtësi dhe dritë.

Këndi më dominues në të gjithë shtëpinë ndodhet në dhomën e ndenjes, si kundërpeshë ndaj hapësirës së madhe. Druri që vesh murin përballë divanit u thye nga një pllakë e madhe mermeri e cila i shton dramaticitet të gjithë dhomës.

Në dhomën e fëmijëve vendosa që veshjen e drurit ta zëvëndësoj me një imazh që duket sikur del nga ndonjë përrallë, për të krijuar një oaz fantazie brenda një shtëpie kudominojnë elementet e tokës.

Apartament Bohemian

Kërkesa: Në projektimin e këtij apartamenti u ndesha me një kërkesë e cila edhe pse në dukje është kontradiktore në fakt është shumë e zakonshme. Klienti kërkonte qëtë realizoja një interior i cili përcjell po aq natyrën urbane sa dhe atë ëndërrimtare të tij. Të shkrija në një projekt të vetëm stilin modern me një prekje elegance bohemiane.

Realizimi:Ishte e qartë që duhet të projektoja një shtëpi plot jetë, e cila estetikisht përkthehejnw një dekor jo konvencional. Ndaj, në dhomën e ndjenjës përdora në formë mbizotëruese ngjyrën jeshile të errët, duke e thyer lehtë me disa detaje lejla. Kjo mbivendosje e fortë ngjyrash I dha një identitet të fortë shtëpisë.

Qasja në dhomën e gjumit ndryshoi. Aty realizova një interier më të lehtë, më pak impenjativ, ku dallojnë ngjyrat neutrale të hapura të cilat i japin dritë dhe ngrohtësi.

Blue Parfumeri

Klienti kerkoi dicka pompoze, bohemiane.Per te arritur kete fryme u perdor ngjyra blu e erret dhe lejla e zene qe tesimuloheshin ngjyrat e qiellit ne mbremje. Per te plotesuar frymen ekzotike ushtuan murale adezive qe evokojne xhunglen dhe krijesat e saj. Ne menyra tetille qe ambienti te marred rite dhe te arrihet nje iluzion optik I madhesisejane implementuar pasqyra, drita led horizontale dhe vertikale per dinamizem siedhe rafte te ndricuara, komplementuar ne fund nga nje dysheme e bardhe emermerte. Dritat e varura siper nje skare metalike deshirojne te japing magjinee yjeve perms shpeshtesise dhe crregullsise ne vendosjen e tyre.

Supermarket Hippo

Vela vela dhe vetem vela. Klienti kerkoifluiditet. Jo pak here na ndodh qe ne supermarkete te ndjejme nje sens monotonie dhe perseritje. Vizita ne supermarket ktheht me shume ne nje detyrese sa ne moment relaksi. Pikerisht kjo ishte ndjesia qe klienti me  kerkoi te evitoja gjate konceptualizimit. Ndaj qasja ime shkoi drejt nje fryme likuide, dy kromatike, e bardha dhe ngjyra e drurit. Frymezimi u muar nga venat kafe te kerpudhave te bardha nen cadren e tyre. Keprudhat jane te mrekullueshme nga pikepamja kompozicionale. Ndaj koncepti estetik I tyre u shkri ne konceptimte ketij interieri.

Klinika Egian

Kerkesa e klientit ishte per nje banak recepsioni I cili te sherbente njekohesisht si pike referimi, pra te vihej re,por edhe te mos mbyste thjeshtesine e klinikes. Gjate mbremjes recepsioni Iklinikes perben nje berthame shume te rendesishme ne mbarevajtjen e saj. Synimidhe frymezimi yne u muar nga drita e xixellonjes ne mbremje. Nuk eshte verbuesepor qetesuese dhe te terheq drejt saj. Nese vini re ne imazhin gjate mbremjes,shkrirja diagonal e drurit me te bardhen e pershkuar nga nje drite po aqdiagonal te miklon drejt saj. Kthehet keshtu ne pike referimi, shprese dhe nuk mbyt me zhurme hapesirat e tjera. Nga pikepamja ergonomike eshte synuar thjeshtesia, prakticiteti dhe linja te buta te harkuara.

Penelope

Projekti I penelopes eshte me shume nje project kompozicional sesa interiorist. Klienti deshironte te arrinte njendjesi madheshtie permes platformes se ekspozimit qe me kerkoi. Vete natyra e bizhuterive te Penelopes eshte minimaliste dhe madheshtore. Nuk ka nevoje per shumeperpjekje te bjere ne sy. Ndaj konceptova nje hapesire vitrine thuajse muzeale,solemne. Bazament druri I erret, qe te kete peshe dhe stabilitet dhe ne ndjesi.Prej tyre dalin platform rreshkitese druri per bizhuterite komplementuese oseper ato me te vogla ne madhesi. Mini-mbeshtetese qelqi te shtoje shkelqiminreflektues te bizhu-te. Kuti te qelqta qe te frymezojne ndjesine e muzeve teantikitetit.

Zyra Blu

Zyra Blu ishte nje sfide e madhe per muaper dy arsye. Klienti eshte me sh peshe, prestigj dhe me ide shume te qarta ndaj nuk ka shume vend per modelim nga ana ime ne shijet e tij. Arsyeja e dyte eshte presioni I kohes. Duhej mbyllur si project, konceptim dhe zbatim per dyjave. Megjithate pasi ndertova nje mood board hodha pikat kryesore ne te. Krijova strukturen baze. Ngjyra absolutisht e preferuar: Navy Pastel Blue. Kontrastimi do realizohej me te bardh e per ti dhene drite. Gjelberimi ne zyre minimal por plot impakt. Ndaj salla e mbledhjes eshte zgjeruar artificialisht me nike arkitraret e te cilave jane harqe. Ne to konceptohet hapesira e personave merendesi plotesuese ne zyre. Sekretaret dhe transkriptuesit. Dyshemeje e bardhe.Tavolina e zeze reflektuese. Dera e fshehur perms ngjyres se mureve. Tavani Ivarur me ndricim rrezatues te bardhe per drite dhe zgjerim te konit teshikimit. Nje vije e perseritur reliev vertikale I shton vlerat ndjesise satin qe duan te evokojne muret. Kuzhina e kontraston totalisht zyren. Nese ne zyre bluja synon te te mbaje te kompozuar, serioz dhe te fokusuar , kuzhina vjen nendihme per balance. Drite dhe dru I paster per kanatet. Te rihap shikimin. Te zgjon . te freskon per mbledhjen e radhes. Neuro arkitektura ka nje impaktshume te madh ne jeten e perditshme, ndaj I eshte treguar kujdes I vecantematerialeve dhe kompozimit te tyre.

Zyra White

Zyra e bardhe vjen si alternative e zyres blu, ne menyre qe klienti te kishte mundesi zgjedhjeje. E habitshme pot e vinire se si e njejta hapesire tjetersohet nen efektin e materialeve te ndryshme. Nese e vezhgoni me vemendje edhe vete emocioni qe kjo alternative tjeter propozon eshte krejt tjeter. Ka pak fryme rustike qe ja fal parketi old school, mbeshteteset e gurit dhe betonit te tavolinat dhe venat ne mure qe te falin dhe pak fryme neoklasiciste. Pikturat jane evokim I atdhetarizmit dhe frymesartistike te realizmit socialist. Madje edhe vete disa prej orendive janesynuar te jene elemente vinazhe te rinovuara.